Haber Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 18:31
 
3. Kobi zirvesinin açılışını Bakan Eroğlu ve Vali Tutulmaz yaptı
Afyonkarahisar 3. Kobi Zirvesi, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımı ile ilimizde yapıldı.
EKONOMİ Haberi


Afyonkarahisar 3. Kobi Zirvesi, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımı ile ilimizde yapıldı.
 
 
 
İlimizde gerçekleştirilen programa Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hongyang, Milletvekilleri Ali Özkaya ve Hatice Dudu Özkal, Belediye Başkan Vekili Mahmut Karcı, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, İl Müdürleri, TOSYÖV yöneticileri, Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri ve davetliler katıldı.
 
 
 
Afyonkarahisar 3. KOBİ Zirvesi açılışında konuşma yapan Vali Mustafa Tutulmaz; ““Genelde ülkemiz ama özelde de ilimiz KOBİ’lerinin problemlerinin tartışılacağı, ilimizin ekonomisinin bir yönüyle değerlendirileceği bu toplantıyı çok önemli buluyorum. Gerçekten ilimizde On iki bin beş yüz dolayında KOBİ ve Yetmiş bine yakın çalışan var. Ülkemizin ve ilimizin kalkınmasında önemli bir rakam ancak üretim her geçen gün bir Afyon modeli olarak ortaya çıkmakla birlikte üretimde katma değeri düşük ürünler olduğunu da görmekteyiz. İhracatta katma değeri daha yüksek ürünlere ağır ağır geçmemiz gerektiğini düşünüyorum.
 
 
 
 
Ülkemizin ihracatındaki bir kilogramın karşılığı olan miktar ile bizim kendi ilimizin ihracatındaki bir kilogramı karşılaştığımızda üçte bir düzeyindeyiz. Bizim öncelikle ülkemizin ortalamasını tutturmamız ve daha sonra da ülkemizin de ortalamasının üzerine çıkmamız gerekir. Bunu yapabilmemizin yolu da katma değeri yüksek ürünler üretmemiz ve ileri teknolojiyi kullanan veya üreten hizmetlere yönelmemizden geçiyor.” dedi.
 
 
 
Termal’in Afyonkarahisar için çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Mustafa Tutulmaz; “Termalin getirdiği yan alanlarda da aktif bir şekilde Kobilerimizin faaliyet göstermesi gerekir. Bu zenginliğimizi farklı yönlerde kongre turizminde, fuar turizminde, sağlık turizminde ve diğer alanlarda iyi bir şekilde kullanmamız gerekir. Bu yönüyle de Kobilerimiz özel bir gayret gösterirlerse ülkemizin ve tabii özellikle de ilimizin kalkınmasına önemli bir katkı sağlamış olurlar. Ben herkese katılımları için tekrar teşekkür ediyorum. Bu toplantının ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, sizlere selam ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.
 
 
 
Daha sonra konuşan Bakan Eroğlu; “ Bu toplantı gerçekten çok faydalı olacak. Esasen Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisinin buraya katılması da inşallah çok faydalı olacak. Biz hükümet olarak Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki işbirliğini arttırmak istiyoruz. Burada şunu da belirtmek isterim en son rakam bizim Çin’den bu yıl Ağustos ayına kadar ithalatımız on dokuz milyar civarında ama ihracatımız çok düşük iki milyar civarındadır. İthalat ile ihracat arasında çok büyük fark var. Özellikle Çin ile ticari münasebetlerimizde aradaki ithalat ihracat dengesini gözeterek ihracatımızı arttırmamız gerekiyor diye düşünüyorum.
 
 
 
Çin gelişiyor ama Türkiye’de çok gelişiyor. Çin ile beraber Türkiye ikinci çeyrekte büyük bir büyüme gösterdi. Türkiye’yi hükümetimiz üç kat büyüttü. İhracatımız da artıyor. İhracatımız şu anda yüz elli beş milyar dolara yaklaşıyor ama biz onu yeterli görmüyoruz. Bizim büyük hedeflerimiz var, gerçekleştireceğiz. İhracatımızı Cumhuriyetimizin 100. Yılında beş yüz milyar dolara yükseltmek istiyoruz. Biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımız Çin’i ziyaret etti. Daha sonra Sayın Başbakanımız, Sayın Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek ve son olarak da Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş Beyde Çin’i ziyaret etti.
 
 
 
Biliyorsunuz 2018 yılı Çin’de Türkiye yılı olarak ilan ediliyor. Hem Türkiye’yi tanıtalım hem de özellikle Türkiye açısından bir hamle yapalım. Biliyorum Büyükelçilerin bu konuda büyük gayretleri var. Sayın Büyükelçilerim gerçekten dinamik ve kararlı bir şekilde Türkiye ile Çin arasındaki işbirliğini geliştirmek için büyük gayret sarf ediyorlar. Değerli dostlar tabii Afyon çok gelişiyor. Şu ana kadar biz 16 milyar TL’lik yatırım yaptık. Bütün baraj, gölet, sulama tesisleri, köprüler, yollar, hastaneler, altyapı, spor tesisleri, eğitim tesislerinin hepsi yapıldı.
 
 
 
Bunları burada anlatmayacağım. Mademki turizmi geliştireceğiz şu anda Dünya’nın en büyük turizm merkezlerinden birisi Afyonkarahisar. Sağlık turizminde önemli bir noktaya geldik, kongre turizminde gerçekten bir mesafe aldık, spor tesislerinde keza ilerliyoruz. Şimdi ben özellikle Sayın Büyükelçiye şunu söylemek istiyorum: Tabiat ve kültür turizminde bir hamle yapıyoruz ve bu sene bir hedef koyduk. Burada Frig Vadisi Dünya’nın en meşhur turizm merkezlerinden birisidir fakat yeteri kadar tanıtamadık. İnşallah Sayın Valimizin gayretleriyle biz orayı korumak için Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Tabiat Parkı ilan ettik. Oranın etrafını şuanda bizim muhafaza memurları koruyor, ayrıca orayı güzelleştireceğiz. İnşallah ilkbaharla birlikte Sayın Büyükelçiyi de davet ediyoruz, orada akülü araçlarla ve atlarla birlikte Frig Vadisini gezeceğiz. Sandıklı’da Akdağ’da muhteşem bir vadi var.
 
 
 
 
 
Dünya’nın en muhteşem, oksijeni bol ve şifa kaynağı turizm merkezi. Orada orman köşklerimiz var. İnşallah Çinli turistler için orayı da gösterebiliriz. Afyonkarahisar’ın içi de muazzam. Tarihi mekânlar var, kalesi var, Akarçayı var, Zafer ormanı var. Yani burada muhteşem güzellikler var. Netice itibariyle turizmi geliştirmek için 2018 yılında büyük bir hedef koyduk. Akdağ’da muhteşem bir gölet inşa ediyoruz. Etrafında mesirelik alanlar, orman köşkler, yürüyüş yolları yani muhteşem şeyler var.  Sizlerin de görmesini tavsiye ederim. Bu sektörde faaliyet göstereceklerin de biraz hareket etmesi gerekir diye düşünüyorum. Bir de şunu ifade edeyim, tamamlayıcı tıp dediğimiz Tıbbi Aromatik Bitkiler ve bunların ihracatında, önemli bir ihracat kaleminiz var.
 
Ancak şunu da belirtmeliyim, şifalı bitki dediğimiz Tıbbi Aromatik bitkiler Türkiye’de Kıta Avrupa’sından daha fazla. Afyonkarahisar nasıl yolların kesişme noktası ise aynı zamanda iklimlerin de kesişme noktası olduğu için ilimizde çok fazla şifahi bitkiler var. Bu yüzden biz Afyon’da Tıbbi Aromatik Bitkiler Merkezi kurduk. Bu merkezi de ziyaret edebilirsiniz. Çin bu konuda çok mesafe kat etti. Sürekli ilaç satıyor. Gidenler bavullarına ilaç dolduruyor. Buradan da Çinli yatırıcımlar gelip, paketleyip, Dünya’ya pazarlayabilir. Tıbbi Aromatik Bitkiler açısından bir pazar imkânı var. Yatırımlar açısından Türkiye’de en çok teşvik alan il Afyonkarahisar. Hükümetimiz Afyonkarahisar’a çok önem veriyor.  ” dedi.
 
 
Protokol konuşmalarının ardından Afyonkarahisar 3. KOBİ Zirvesi 1. oturum ile devam etti.
Kaynak: Editör: afyonhaberci
 
Etiketler: 3., Kobi, zirvesinin, açılışını, Bakan, Eroğlu, ve, Vali, Tutulmaz, yaptı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Özlü Sözler
Daima iyiyi, güzeli, doğruyu öğrenebilmek için okuyunuz, okutunuz…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 3
Haber Yazılımı